Dąb jest jednym z najchętniej wybieranych gatunków drewna. Podłogi z dębowych desek to gwarancja trwałości i atrakcyjnego wyglądu, a dzięki nowoczesnym metodom obróbki to cenne drewno zyskuje jeszcze lepsze właściwości. Dlaczego warto postawić właśnie na ten gatunek drewna?

Szerokie możliwości aranżacyjne

Na popularność dębu wpływają nie tylko dobre parametry, ale i estetyka. Deski dębowe sprawiają, że wnętrze bardzo zyskuje na elegancji, nawet jeśli reszta wyposażenia nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dąb w naturalnej wersji pasuje przede wszystkim do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym, rustykalnym albo skandynawskim, ale dębowe podłogi spotyka się także w modnych loftach i wnętrzach minimalistycznych.

Na wygląd dębowych desek wpływa także ich wielkość oraz ułożenie – w tradycyjnym salonie świetnie sprawdzi się ponadczasowa jodełka, rustykalny klimat zapewnią długie, dość szerokie deski, a do pokoju retro pasować będzie mozaika w kształcie szachownicy. Drewniane deski da się pomalować na dowolny kolor, prócz tego dostępna jest opcja sztucznego postarzania podłogi.

Czy deski dębowe nadają się na ogrzewanie podłogowe?

Dostępne w Podłogi z charakterem dębowe deski mogą posłużyć jako wykończenie dla ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie płaszczyznowe jest chętnie wybieranym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych, ale przez długi czas wydawało się, że to wyklucza możliwość położenia na podłodze desek drewnianych – tak na szczęście nie jest, choć do tego celu należy kupić podłogi dębowe określonego typu, oznaczone przez producenta jako odpowiednie do współpracy z ogrzewaniem podłogowym.

Podłoga na wiele lat

W porównaniu do innych materiałów wykończeniowych, drewniane deski mogą się wydawać drogie. Koszt podłogi to jednak nie tylko rachunek ze sklepu, bo co z tego, że za wykładzinę czy panele zapłaci się mniej, jeśli za parę lat konieczna będzie ich wymiana. W przypadku podłogi z drewnianych desek bez przesady można powiedzieć że to inwestycja niemal na całe życie, bo taki parkiet potrafi wytrzymać kilka dekad, choć oczywiście wymaga on prawidłowej pielęgnacji.

Uszkodzenia w dębowej podłodze można naprawić bez konieczności wymiany całego parkietu. Co kilka lat warto podłogę poddać cyklinowaniu, bo wydłuża to żywotność desek i przywraca im pierwotny wygląd. Dąb ma tę zaletę, że jest twardy i odporny na ścieranie, więc nawet w salonie czy pokoju dziecięcym nie będzie na nim widać śladów intensywnej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =